IWLA

 

Rockingham - Harrisonburg Chapter
The Izaak Walton League of America

2007 Trophy Show Winner Photos

Photographs of the 2007 Big Game Trophy Show Deer finalists (Class 1 to Class 12) are in the photo album. Bear and Turkey finalists (Class 13 and Class 14) are listed in the table below the photos.

  • Image
    Class 1 Winner (Rifle: Deer 12 points & above) - Eric E. Lam - Score: 214-7/16 - Points: 12 - County of Kill: Rockingham
  • Image
    Class 1 Second Place (Rifle: Deer 12 points & above) - Joseph L. Statzer - Score: 209-12/16 - Points: 16 - County of Kill: Franklin
  • Image
    Class 1 Third Place (Rifle: Deer 12 points & above) - Michael G. Shanks - Score: 197-7/16 - Points: 13 - County of Kill: Bath
  • Image
    Class 2 Winner (Rifle: Deer 9, 10, & 11 points) - Harold A. Maxey - Score: 219-1/16 - Points: 11 - County of Kill: Craig
  • Image
    Class 2 Second Place (Rifle: Deer 9, 10, & 11 points) - Barry N. Johnson - Score: 201-13/16 - Points: 11 - County of Kill: Rockbridge
  • Image
    Class 2 Third Place (Rifle: Deer 9, 10, & 11 points) - Carol H. Mays - Score: 197-3/16 - Points: 11 - County of Kill: Botetourt
  • Image
    Class 3 Second Place (Rifle: Deer 7 & 8 points) - Larry R. Cook - Score: 182-0/16 - Points: 8 - County of Kill: Rockingham
  • Image
    Class 3 Third Place (Rifle: Deer 7 & 8 points) - Gary N. Shifflett, Sr. - Score: 178 2/16 - Points: 8 - County of Kill: Nelson
  • Image
    Class 4 Winner (Rifle: Deer 6 points & below) - Kevin W. Feagans - Score: 127-4/16 - Points: 6 - County of Kill: Bedford
  • Image
    Class 4 Second Place (Rifle: Deer 6 points & below) - Douglas D. Maynard - Score: 111-13/16 - Points: 6 - County of Kill: Bedford
  • Image
    Class 4 Third Place (Rifle: Deer 6 points & below) - Travis T. McNett (Youth) - Score: 108-8/16 Points: 6 - County of Kill: Rockingham
  • Image
    Class 5 Winner (Archery: Deer 12 points & above) - Anthony L. Hodges - Score: 245-4/16 - Points: 22 - County of Kill: Henry
  • Image
    Class 5 Second Place (Archery: Deer 12 points & above) - Ricky L. Moats - Score: 219-4/16 - Points: 24 - County of Kill: Highland
  • Image
    Class 5 Third Place (Archery: Deer 12 points & above) - David L. Darden - Score: 192-10/16 - Points: 12 - County of Kill: Pulaski
  • Image
    Class 6 Winner (Archery: Deer 9, 10, & 11 points) - James E. Wright - Score: 183-7/16 - Points: 10 - County of Kill: Wythe
  • Image
    Class 6 Second Place (Archery: Deer 9, 10, & 11 points) - Larry A. Jenkins, Jr. - Score: 182-12/16 - Points: 11 - County of Kill: Shenandoah
  • Image
    Class 6 Third Place (Archery: Deer 9, 10, & 11 points) - Clay Harrison - Score: 179-5/16 - Points: 10 - County of Kill: Frederick
  • Image
    Class 7 Winner (Archery: Deer 7 & 8 points) - W. H. Burks - Score: 165-15/16 - Points: 8 - 10 - County of Kill: Bedford
  • Image
    Class 7 Second Place (Archery: Deer 7 & 8 points) - Chris L. Townsend - Score: 163-2/16 - Points: 8 - 10 - County of Kill: Giles
  • Image
    Class 7 Third Place (Archery: Deer 7 & 8 points) - Jacques L. French - Score: 161-1/16 - Points: 8 - County of Kill: Shenandoah
  • Image
    Class 8 Winner (Archery: Deer 6 points & below) - Mark S. Taylor - Score: 130-1/16 - Points: 6 - County of Kill: Bedford
  • Image
    Class 8 Second Place (Archery: Deer 6 points & below) - Marcus D. Wright - Score: 113-4/16 Points: 6 - County of Kill: Henry
  • Image
    Class 8 Third Place (Archery: Deer 6 points & below) - John F. Lester Score: 82-4/16 Points: 4 - County of Kill: Roanoke
  • Image
    Class 9 Winner (Black Power: Deer 12 points & above) - Sy Gibbs - Score: 233-6/16 - Points: 19 - County of Kill: Franklin
  • Image
    Class 9 Second Place (Black Power: Deer 12 points & above) - Adrian A. Wynn - Score: 219-2/16 - Points: 15 - County of Kill: Botetourt
  • Image
    Class 9 Third Place (Black Power: Deer 12 points & above) - Charlie S. Cathcart, Jr. - Score: 207-3/16 - Points: 12 - County of Kill: Bedford
  • Image
    Class 10 Winner (Black Powder: Deer 9, 10, & 11 points) - Preston L. Gravley - Score: 204-1/16 - Points: 11 - County of Kill: Pulaski
  • Image
    Class 10 Second Place (Black Powder: Deer 9, 10, & 11 points) - Joshua C. Kegley (Youth) - Score: 178-6/16 - Points: 10 - County of Kill: Campbell
  • Image
    Class 10 Third Place (Black Powder: Deer 9, 10, & 11 points) - Christopher D. Hutton - Score: 203-6/16 - Points: 11 - County of Kill: Bedford
  • Image
    Class 11 First Place (Black Powder: Deer 7 & 8 points) - Patrick B. Deacon - Score: 185-0/16 - Points: 8 - County of Kill: Rockbridge
  • Image
    Class 11 Second Place (Black Powder: Deer 7 & 8 points) - Jeremiah W. Vess - Score: 176- Points: 8 - County of Kill: Bedford
  • Image
    Class 11 Third Place (Black Powder: Deer 7 & 8 points) - Tony L. Bryant - Score: 172-13/16 - Points: 8 - Rockbridge
  • Image
    Class 12 First Place (Black Powder: Deer 6 points & under) - Gregory E. Banks - Score: 135-8/16 - Points: 6 - County of Kill: Page
  • Image
    Class 12 Second Place (Black Powder: Deer 6 points & under) - Michael G. Sheets - Score: 133-13/16 - Points: 6 - County of Kill: Augusta
  • Image
    Class 12 Third Place (Black Powder: Deer 6 points & under) - Patty M. Owens - Score: 128-6/16 - Points: 6 - County of Kill: Bedford
Thumbnail panels:
Now Loading
Other Finalists (no photos)
Class Name Score County of Kill
Class 3 (Rifle: Deer 7 & 8 points) Winner Charles E. Welcher 184-2/16 Roanoke
Class 13 Winner (Bear)
Frederick Lynn Blankenship 29-2/16 Roanoke
Class 13 Second Place (Bear) Robert Davis 28-5/16 Rockingham
Class 13 Third Place (Bear) Lindy Leon Nazelrod 28-3/16 Rockingham
Class 14 Winner (Turkey) Jacob M. Phipps 77-4/16 Grayson
Class 14 Second Place (Turkey) Dean B. Matney 76-11/16 Tazewill
Class 14 Third Place (Turkey) Timothy W. McCoy 75-12/16 Montgomery

 

Site Map
Copyright © 2005- R-H Chapter IWLA & Mountain View Product Marketing, Inc.
Created by Mountain View Product Marketing, Inc.   Hosted by ShenValleyOnline.net.
Valid HTML 4.01! Valid CSS!